Paryż, jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie, ma również opinię jednego z najpiękniejszych na naszej planecie. To jest oczywiście kwestia opinii. Ale trzeba się tam wybrać, żeby samemu ocenić. Jeśli wybierasz się do Paryża po raz pierwszy, być może przydadzą Ci się nasze skromne sugestie. Oto nasza lista 7 miejsc, które warto odwiedzić w Paryżu. Pamiętajcie, że jest to lista subiektywna i w żadnej konkretnej kolejności.

1. Wieża Eiffla

Ze wszystkich obowiązkowych zabytków w Paryżu, być może wieża Eiffla jest jedynym, którego nikt nie powinien przegapić. Zainaugurowana w 1889 roku na Powszechną Wystawę, Wieża Eiffla pozostała od tamtej pory najważniejszym symbolem miasta. Była finalistą konkursu Nowe Cuda Świata.

2. Pola Elizejskie

Podczas wizyty w Paryżu nie może zabraknąć spaceru (pieszo, rowerem lub autobusem turystycznym) wzdłuż Pól Elizejskich, od Łuku Triumfalnego do Place de la Concorde  (poznaj szczegóły na temat łuku triumfalnego tutaj). Najsłynniejsza aleja miasta biegnie prawie 2 km od historycznego Placu Gilotyny do łuku honorującego zwycięstwo Napoleona nad austriacką armią cara Aleksandra I w 1805 roku.

3. Montmartre

Obowiązkowym punktem programu w Paryżu jest spacer po Montmartre, od Moulin Rouge do bazyliki Sacré-Coeur. Obszar Montmartre był kolebką paryskiej bohemy w XIX wieku. U stóp wzgórza znajduje się legendarny kabaret Moulin Rouge, a na szczycie imponująca bazylika Sacré Cœur. Spacer, ze spektakularnymi widokami ze szczytu, jest tego wart.

4. Notre-Dame

Gotycka katedra Notre-Dame jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych katedr na świecie. Otoczona wodami Sekwany, od 1245 roku jest świadkiem paryskiej historii. Obecnie odbudowuje się po fatalnym pożarze z kwietnia 2019 roku.

5. Muzeum Louvre

Luwr jest niewątpliwie najważniejszym muzeum na świecie. Na jego dogłębne zwiedzanie potrzeba więcej niż jeden dzień. La Gioconda, autorstwa Leonarda Da Vinci, jest jego sztandarowym dziełem.

6. Cmentarz Père-Lachaise

Ten ogromny cmentarz przyjmuje ponad 2 miliony turystów rocznie. Wśród jego ponad 70 tysięcy grobów znajdują się groby takich sław jak Oscar Wilde, Marcel Proust, Édith Piaf, Jim Morrison, Chopin, Albert Camus, Balzac i wielu innych. Słynny jest również cmentarz Montparnasse. Jeśli będziesz go zwiedzać od strony Notre-Dame, możesz skorzystać z okazji i przejść obok historycznego Place de la Bastille.

7. Pałac w Wersalu

Położony około 23 km od centrum Paryża, w miasteczku Wersal, ten słynny pałac był królewską rezydencją aż do Rewolucji Francuskiej. Pałac w Wersalu jest wpisany na listę światowego dziedzictwa i warto go odwiedzić choćby ze względu na ogromne ogrody.