Na świecie istnieje wiele pięknych państw, które od lat cieszą się wielką popularnością wśród turystów. Islandia, zwana Krainą Lodu i Ognia, wyróżnia się na ich tle w sposób zdecydowany. To nie jest tylko piękna wyspa, ale miejsce onieśmielające swoją urodą. Z czego to wynika i co sprawia, że kraj ten jest tak zróżnicowany pod względem przyrodniczym i tak oryginalny w skali całego świata? Wszystko zaczyna się i kończy na położeniu wyspy. Znajduje się ona dokładnie nad miejscem, gdzie głęboko pod ziemią stykają się ze sobą płyty tektoniczne Europy i Ameryki Północnej.

W związku z ich nieustannymi ruchami, Islania była na przestrzeni wieków bardzo aktywna. Erupcje wulkanów doprowadziły do tego, że cały kraj usiany jest niesamowitymi polami magmowymi, wodospadami w różnych kształtach, kraterami i gejzerami. Ponadto właśnie tutaj znajduje się największy lodowiec w Europie, a w Lagunie Lodowcowej Jokulsarlon można podziwiać foki wygrzewające się na krze. Do podstawowej fauny Islandii należą przede wszystkim barany, które stanowią ważną część tutejszej gospodarki, a przede wszystkim kulinariów, lisy, foki czy kuce islandzkie. Te ostatnie są na tyle nietuzinkowe, że wprowadzono szczególne zasady mające na celu ochronę przed mieszaniem się gatunku z innymi końmi czy też ochronę kuców islandzkich przed chorobami zakaźnymi.

Kuce, które opuszczą Islandię w ramach wystawy, już nigdy nie mogą wrócić na wyspę. Islandia jest krajem, który można przemierzać samochodem dookoła i w imperiorze, podziwiając rozgległe pola magmowe, klify, wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, spektakularne wodospady i rozmaite gatunki zwierząt. Niesamowite spektakle odbywają się tutaj również na niebie, gdzie można podziwiać imponujące zorze polarne przyciągające fotografów z całego świata.

Choć wyspa jest stosunkowo nieduża, wielu turystów wraca tu, aby wciąż odkrywać nowe atrakcje i niesamowite cuda przyrody. Dodatkowym walorem wyspy jest kultura islandzka, która opiera się na tradycji sprzed setek lat, jest bardzo liberalna i otwarta i wnosi sporo nowoczesnych trendów do kultury innych państw europejskich i nie tylko.